Jump to content
Glisovic

Vase misljenje o alan fordu?

Recommended Posts

Pretpostavljam da je zanimljivo, ali nisam imao priliku da procitam

Pošto sam već otvorio temu i pisao o ovom genijalnom stripu, samo žu da kopiram sve što sam tamo napisao o njemu.

Alan Ford je strip o grupi jako siromašnih tajnih agenata koji se bavi svakojakim poslovima, koji su jako dobro plaćeni, ali svu zaradu za sebe uzima njihov vrhovni vođa, Broj 1 nepokretni starac u kolicima, koji im od čitave zarade daje samo mrvice. Ali pored glavne teme ono čime se strip zapravo bavi je isimijavanje političkog društva, kapitalizma, američkog društva i društva uopšte. Svi ti, takoreći nebitni likovi, bilo siromašni ili bogati su prikazani onako kakvi zaista jesu, na jako grup i direktan način. Bogati su debeli, umišeljeni, nikada se ne bi usudili da dodirnu bilo šta prljavo i smatraju da siromašne treba iskorijeniti, dok su siromašni ružni i smrde. Vlast je korumpirana i uvijek na strani bogatih. 

Кod nas je taj strip zadobio kultni satus, ne samo zbog razumjevanja humora nego zato što su mnogi živili taj strip.
Treba naglastiti da je zlatno doba stripa prvih 75 brojeva.  
Crni humor na najvećem nivou.

Što se likova tiče, strip prati avanture siromašnih tajnih agenata članova Grupe TNT,  koji su toliko siromašni da gladuju po nekoliko dana. Sjedište im je prljava rupa koja se skriva iza naziva "Cvjećarnica".
Svaki od njih je potpuna suprotnost drugom.

Njagova Visost Broj 1 - Nepokretni starac u kolicima. Vrhovni vođa i osnivač Grupe TNT.
 Star koliko i planeta, o kome niko ništa ne zna, a on zna sve o svakom. Zna sve o mnogim istorisjim ličnostima i događajima (o tome postoje i specijlana izdanja) koje on malo izmjeni sa svojim pričama. Šktr do bola i sve pare zarađene od upješno izvršenog zadatka zadrži za sebe dok svojim momcima ponekad dadne po dolar. 

Debeli Šef - Pravo ime Gervasius Tvinkleminklenson. Nekad desna ruka Broja 1 i šef grupe, posle lijenčina broj 1. 

Jeremija Lešina - Osoba koja boluje od svih vrsta bolesti. Stalno kuka kako će umrijeti (u starijim epizodama). Posle lijenčina i spavalica.

Bob Rok - Puno ime Robert. Malen, nizak, velikog nosa i veoma tankih živaca. Stalno se svađa sa ostatkom grupe i sa čitavim svijetom. Autoportret jednoj od tvoraca stripa. Jedan od sposobnijih članova. Veliki baksuz i veliki borac za pravdu, ali bez uspjeha. (Moj omiljeni lik).

Alan Ford - Mlad, naivan. Iako se strip naziva po njemu on je samo jedan od tajnih agenata, koji čisto samo nešto više sposobniji od nekih. 

Sir Oliver - Najsposobniji član grupe. Posjeduje najgori oblik kleptomanije. Zbog svojih velikih sposobnosti i moći manipulisanja drugih on je jedini član koji sebi može priuštiti luksuzan život.

Oto von Grunf (Grunt) - Njamački pilot iz Prvog i Drugog svjetskog rata. Sposoban je da od 1 dolara napravi svašta, ali često ti izumi ne rade.

Кlodovik - Papiga Broja 1. Jako inteligenta. Tečno priča ljudski i mnogo različitih jezika.

Nosonja - Pas Grupe TNT. Vrhunski tragač, ali lako potkupljiv. Voli Bob Roka, ali Bob njega ne voli.

Negativci ovog stripa su:

Superhik (Ezekijel Blef) - Najveći neprijatelj Grupe TNT. Krade od siromašnih da bi dao bogatima. Debeli siromašni čovjek čija je moć smrtnosni zadah ukislog vina. 

Tromb - Debeli čovječuljak čija je jedina želja da uništi Zemlju.

Superšpijunka Margot - Najdugovječniji neprijatelj Grupe. Često ih uspješno sve zavodi svojom ljepotom, nekada sarađuje sa njima, a često glumi i u prestavama zajedno sa grupom.

I mnogi drugi. 

IMG-20181125-080914.jpg

Edited by Bob Rok
  • Like 2

Cuo sam za njega naravno jer je popularan ali nikad nisam citao niti bio u prilici,ali bi def. mogao

• Like 1

Guest
, Dedo rekao:

Cuo sam za njega naravno jer je popularan ali nikad nisam citao niti bio u prilici,ali bi def. mogao

Nećeš se pokajati zanimljivo je

Već ima tema o ovome, ali nije mi teško da ponovim. Najbolji strip ikada :)