Jump to content
Bob Rok

Knjiga ili adaptacija?

Recommended Posts

Tema koja se dotiče i teme o filmovima/serija, ali opet se sav fokus "baca na knjige."

Pitanje za sve koji su bar odgledali više od 2 adaptacije knjiga, odnosno filmove ili serije i koji su rađeni po toj knjizi, a istovremeno iste knjige pročitali. 

Da li vam je knjiga bolja od filma ili serije koji su rađeni po toj knjizi i zašto? 

EDIT:

Na primjer. 

Pročitao sam skoro sve romane Agate Kristi i ogromna je razlika između filma i knjige. (Ne ona glupost :"Knjiga nema slike bla bla"  nego sasvim druge stvari). Drugačiji doživljaj, sam sebi kod takvih žanrova slažeš slagalicu za ubicu i sam sebi stvar scene koje budu sasvim drugačije od adaptacije i bude zanimljivo kada tražiš sam ubicu. 

Sa druge strane knjige imaju neke scene koje nikada nisu prikazane na televiziji na primjer neke scene Kovačevićevih komedija: "Maratonci trče počasni krug",  "Radovan III"  ili "Balkanski špijun" gdje sam se čak više nasmijao nego na film. 

Knjiga ili film/serija? 

Knjiga. 

Edited by Bob Rok
Dodano još par rečenica.
  • Like 1

Knjiga. Bezbroj razloga za taj izbor. Nije moguće izabrati glumce koji će realizirati sva osjećanja, način na koji se knjiga doživi. Pogotovo ukoliko je to dobra knjiga, jer čovjek tokom čitanja sebi u glavi razradi neku sliku kako on to doživljava, kako bi trebalo da bude i prilagodi to svom biću. Međutim, kada pogledaš film, shvatiš da je tvoja slika o svemu tome se mnoooooogo razlikuje od onoga čemu su pisac, ili možda, producent i redatelji željeli prikazati. Tako da, opravdano, knjiga.

Pa to. Doživljaj mi je ono ključno kod bilo kog vida umjetnosti. Knjiga ili strip su mi uvijek bili daleko ispred filma, ali opet neću da umanjujem značaj i kvalitet određenih filmova. 

Tipa... Nije što su naši, ali naši glumci su odlično rade, za razliku od stranih (moje neko lično mišljenje). Čitao sam i  "Ko to tamo peva"  glavna je razlika u tome što je Kovačević babi u crnom posvetio mnogo veći opis nego što je film to uradio gdje baba se samo pojavljuje čisto onako kao nebitan putnik. 

Ćosićevi "Koreni" bi možda bili mnogo bolji da su ga snimili onomad u vremena stare garde. 

13 hours ago, Bob Rok said:

Pa to. Doživljaj mi je ono ključno kod bilo kog vida umjetnosti. Knjiga ili strip su mi uvijek bili daleko ispred filma, ali opet neću da umanjujem značaj i kvalitet određenih filmova. 

Tipa... Nije što su naši, ali naši glumci su odlično rade, za razliku od stranih (moje neko lično mišljenje). Čitao sam i  "Ko to tamo peva"  glavna je razlika u tome što je Kovačević babi u crnom posvetio mnogo veći opis nego što je film to uradio gdje baba se samo pojavljuje čisto onako kao nebitan putnik. 

Ćosićevi "Koreni" bi možda bili mnogo bolji da su ga snimili onomad u vremena stare garde. 

Nadovezao bih se na to, serija ''Koreni'' je po meni bas odradjena kako treba, i privukla me da bacim pogled na sam roman, tako da ponekad je serija(film) ta koja te privuce, a knjiga te zadrzi. Tako je u mom slucaju. Ali izmedju knjige i filma/serije, uvek bih odabrao knjigu jer se ne moze to zameniti sa gledanjem filma iz prostog razloga sto knjiga pruza cari koje film ne(po mom misljenju). :) 

Iskreno, lakše i zanimljivije mi je da pogledam film, ali definitvno je knjiga mnogo kvalitetnije utrošeno vrijeme nego film.